در دنیای کریپتو کارنسی ها کار با صرافی ها ی آنلاین مانند پلونیکس و بیترکس جزو جدائی ناپذیر این چرخه و اکو سیستم مالی برای سرمایه گذاران و مبادله گران است.

اپیدمی

در چند ماه اخیر اتفاقات ناگواری برای چندین صرافی به وجود آمده است که سرمایه گذاران را بر این واداشته تا در سیاست هایشان نسبت به نگهداری سرمایه شان تجدید نظر کنند.

صرافی  MT.Gox که با دو پرونده ی متفاوت دستکاری در قیمت ها با استفاده از ربات ها و دزدیده شدن سپرده ی سپرده گذاران مواجه است اولین مهره از دومینوی صرافی ها بود که به تعطیلی کشیده شد.

در ادامه صرافی بزرگ و بسیار معروف btc-e که بسیاری از هموطنان و صرافی های داخل کشور هم از این صرافی برای زیرساخت خود استفاده می کردند به علت دستگیری یکی از مدیرانش به جرم پولشوئیِ پول دزدی از صرافی MT.GOX و حمایت از اعمال مجرمانه همچون حملات باج افزاری، توسط دولت فدرال آمریکا مسدود شد.

این اتفاق که به خاطر پول شوئی ۴ میلیارد دلاری توسط یکی از مدیران این سایت اتفاق افتاد باعث شد که افراد زیادی سپرده ی خود به این صرافی را از دست بدهند و مالباختگان این روز ها به دنبال کوچکترین خبری برای بازیابی پول هایشان می گردند.

البته لازم به ذکر است که توئیتر این صرافی وعده ی بازگشت پول افراد را تحت پلتفرم جدیدی داده است ، اما در دنیای متلاطم کریپتوکارنسی ها ارزش واقعی سرمایه آنها بعد از گذشت مدت زمان قابل تامل خواهد بود.

در جدید ترین اتفاق صرافی پولونیکس به مدت چند ساعت دچار قطع سرویس شده بود و دسترسی افراد به سرمایه شان میسر نبود که با توجه به اتفاقات پیشین مایه هراس در دل مبادله گران شد.

با توجه به اینکه این صرافی از margin trading پشتیبانی میکند و اینکه افرادی که مارجین بسته اند چنانچه ذره ای قفلت کنند ممکن است تمام پول خود را از دست بدهند و یا به اصطلاح liquid بشوند این تاخیر چند ساعته در سرویس بسیار بی موالاتی و به دور از رفتار حرفه ای به حساب می آید.

همچنین صرافی بیترکس هم به صورت ناگهانی محدودیت برداشت پول برای اکانت های احراز هویت نشده را به مقدار ناچیز ۰٫۰۲۵ بیتکوین در روز کاهش داد که باعث خشم کاربران شده است و تعدادی از کاربران حتی با احراز هویت اولیه که محدودیت را به ۳ بیتکوین در روز می رساند نتوانستند این محدودیت ۰٫۰۲۵ بیتکوینی را افزایش دهند، و این صرافی متاسفانه جوابگوی مکاتبات برای حل مشکل نیست.

این به این معناست که اگر شما ۲ بیتکوین در حساب بیترکس داشته باشید ، ۸۰ روز طول می کشد که بتواندی آن را از بیترکس خارج کنید و به این طریق بیترکس سود هنگفتی به جیب می زند.

در حال حاضر هم تعدادی از کاربران گذارش داده اند که صرافی bitfinex هم history مبادلاتشان را پاک کرده است و به اطلاعات قبلی خود دسترسی ندارند.

توصیه

با توجه به مثال های بالا که در مدت همین چند ماه رخ داده است به تمامی مخاطبان محترم این تارنما توصیه میشود از گذاشتن مقدار زیاد پول به صورت سپرده در این صرافی ها و یا کیف پول های آنلاین که سابقه بهتری ندارند خودداری کنند و با ذخیره ی پول روی سیستم خودشان و یا کیف پول سخت افزاری امنیت را بالا ببرند.

همچنین نوشتن و نگه داری کلید خصوصی به صورت هک شده روی فلزات بهترین و مطمئن ترین راه نگهداری از پول هایشان است.